Odwiedź naszą stronę - Zobacz pełne szczegóły - Kliknij, aby przeczytać - Odwiedź stronę tutaj - Dowiedz się więcej tutaj - Zobacz pełne szczegóły - Zarejestruj się - Przeczytaj pełny artykuł - Dowiedz się więcej tutaj - Zobacz pełen tekst tutaj
Metoda proprioceptywnego
21 maja 2014, Doktor No comments
Metoda proprioceptywnego nerwowo-mięśniowego ułatwiania (Kabat-Kaiser) polega na wykonywaniu wzorów ruchów z dodatkiem czynnika obrotowego. Każdy ruch zaczyna się i kończy obrotem, ćwiczenie rozpoczyna się wyjściowym rozciągnięciem mięśni – celem pobudzenia ich do skurczu.
Ćwiczeniami rąk, zwłaszcza mięśni trójgłowych ramienia (prostowanie łokcia) przygotowuje się chorego do chodzenia o kulach. Przedtem jednak przeprowadza się pionizację, tj. przyzwyczajenie układu krążenia do przybrania pozycji pionowej (aby nie doszło do omdlenia), a następnie ćwiczy się utrzymanie równowagi w pozycji stojącej. Dopiero po takim przygotowaniu rozpoczyna się naukę poruszania się przy balkoniku lub między poręczami. Po opanowaniu tych sprawności przechodzi się stopniowo do ćwiczenia chodzenia o kulach pachowych, później łokciowych. Dopiero po nabyciu wystarczającej sprawności i siły mięśni przechodzi się stopniowo do nauki poprawnego chodzenia bez pomocy. Zwraca się przy tym uwagę na utrzymanie właściwej postawy, którą kontroluje się przed lustrem, a następnie na rytmiczność i harmonię ruchów w czasie chodu. Kroki powinny być jednakowo długie (symetryczne), trwać jednakowo długo (synchroniczne), z jednakowym czasem trwania poszczególnych faz chodu (podporu, odbicia, wykroku).
Po cięższych uszkodzeniach przeprowadza się równolegle terapię pracą, naukę zawodu (gdy chory jest niezdolny do poprzednio wykonywanego) i przygotowuje się go do usamodzielnienia w nowych warunkach sprawnościowych.
MIAŻDŻYCA
12 lutego 2014, Doktor No comments
Miażdżyca (atherosclerosis) lub stwardnienie tętnic (aiteiio- sclerosis) jest przewlekłym schorzeniem naczyń krwionośnych, głównie tętniczych, i polega na zwyrodnieniu i zwapnieniu ich ścian lub na ich zwłóknieniu i zeszkliwieniu.
Wyróżniamy 2 postacie miażdżycy: – 1. Postać metaboliczna polega na nacieczeniu cho-lesterolem błony wewnętrznej i środkowej tętnic dużych, a przede wszystkim aorty. Ogniska nacieczenia ulegają następnie martwicy i rozmiękaniu. Powstają owrzodzenia, których brzegi i ściany ulegają zwapnieniu (ryc. 81). Postać ta występuje naj-
Miażdżyca tętnicy głównej
24 lutego 2014, Doktor No comments
Miażdżyca tętnicy głównej. Po stronie lewej okres wcześniejszy z guzkami miażdżycowymi. Po stronie prawej okres późniejszy z ubytkami i zwapnieniem błony wewnętrznej., częściej u mężczyzn w wieku średnim lub młodym na tle ogólnych zaburzeń przemiany materii.
– 2. Postać inwolucyjna (starcza) polega na rozroście tkanki łącznej w błonie wewnętrznej tętnic małych. Tkanka ta ulega następnie zwyrodnieniu szklistemu. Zmiany te zwykle powstają na większej przestrzeni i powodują zesztywnienie tętnic, utratę ich elastyczności oraz zwężenie ich światła. Postać ta powstaje w wieku starczym i rozwija się stopniowo.
Często obie postacie miażdżycy występują równocześnie u jednego osobnika, co dowodzi ich wspólnego w pewnym stopniu podłoża etiopatogennego.